Başakşehir Anaokulları Okul Öncesi Merhamet Eğitimi Atölyesi

Merhamet Ne Demek Okul Öncesi

Merhamet kelimesi gibi birçok duygumuz, soyut kavramlardır. Henüz soyut düşünme evresine gelmemiş okul öncesi çocuklara soyut duygulardan bahsetmek ve onların anlamasını beklemek oldukça zordur. Çocuklarda temel değerlerimizin doğru yerleşmesi için davranışlarımızla onlara örnek olmalıyız.

Okul öncesi merhamet duygusunu çocuklar bizleri rol-model alarak ve davranışlarımızı izleyerek öğrenirler. Çocuklarda merhamet gelişimi ile aile bireylerinin birbirine olan davranışları arasında hassas bir denge vardır. Çocuğun yaşadığı aile bireyleri, birbirlerine karşı saygı ve sevgi dolu olursa çocuk da hem kendisine hem de çevresine karşı saygı ve sevgi dolu olur. Kendisine ve ailesine saygılı olan her çocuk, vicdan ve merhamet duygularını da öğrenmiş olur.

Merhameti öğrenen çocuklar, gösterecekleri davranış öncesinde karşısındakini kırmamayı ve başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenirler. Bu sebeple merhametli çocuklar daha kolay arkadaş edinir ve kendilerini daha iyi ifade ederler.

Merhamet ne demek, okul öncesi dönemde değerler eğitiminin çocuklara verilmesi çok hassas olan konusudur. Özel Ritim Anaokulu bünyesindeki okul öncesi merhamet eğitimi atölyesi her çocuğa özenle ve hassasiyetle değerlerimizin öğretilmesine, gösterilmesine dikkat etmektedir.

okul öncesi merhamet eğitimi atölyesiOkul Öncesi Sevgi Ne Demek

Her çocuk güvende olduğu ortamlarda sevildiğini hisseder. Çocukların dünyasında koşulsuz olan sevgi, biz yetişkinlerin sevgi anlayışından biraz farklıdır. Bebeklerde sevgi, temel ihtiyaçlarının karşılanması, dokunulması ve hafif ses tonu ile bebeğe masajlar yapılmasıdır.

Okul öncesi sevgi ne demek ve çocuklara sevgiyi nasıl öğretebiliriz gibi merak edilen sorulara cevabımız ise; çocuklarla beraber oyun oynanması, uyku öncesi kitap okunması ve birlikte resim yapılması gibi birlikte yapılan her davranış çocuk tarafından sevgi olarak algılanır. Ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri ile verimli vakit geçiren her çocuk sevildiğini ve değer gördüğünü bilir. Çocuklara sevgiyi anlatamayız ama onlara davranışlarımızla hissettirebiliriz. Yenilikçi ve sürekli güncel bilgilerle kendini yenileyen Özel Ritim Anaokulu ile her çocuk sevildiğini hisseder, özgüveni gelişir ve hata yapmaktan korkmaz.

Yapılan araştırmalar çocuklarla zaman geçirmenin ve onlara sevgi dolu gözlerle bakmanın çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda çocuğa dokunmanın da çocukların büyümesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Başakşehir anaokulları içinde yer alan Özel Ritim Anaokulu bu bilinçle okul öncesi merhamet eğitimi atölyesinde belirli program çerçevesinde, alanında uzman eğitmenlerle çocuklarımızda merhamet duygusunun gelişmesini ve çocuklarımızın hayatına yayılmasını sağlar.

Merhamet Nasıl Öğretilir

Çocuklara merhameti öğretmek için kendinize, ailenize ve çevrenizdekilere karşı nasıl davrandığınızı iyi bilmelisiniz. Çocuklar çevresinde ve ailesinde gördüğü davranışları deneyimler ve öğrenir.

Merhamet nasıl öğretilir yerine nasıl gösterilir sorusunun üzerinde duralım. Komşulara karşı saygılı davranışınız, hayvanları koruyan ve kollayan tavrınız, karşılık beklemeden yoldan geçen birine karşı yaptığınız yardım, uyuyan birinin üstünü örtmeniz, yerine göre sessiz olmayı bilmeniz, küçülen kıyafetleri ihtiyacı olan kişilere vermeniz gibi davranışlarınızla çocuklara merhamet ve sevginin nasıl olması gerektiğini gösterebilirsiniz. Çocuklar davranışlarınızı gözlemleyerek merhameti, yardımseverliği ve sevgiyi öğreneceklerdir.  

Okul öncesi merhamet ile ilgili etkinlikler eşliğinde bizler okul öncesi merhamet eğitimi atölyesinde her çocuğa, yapılan davranışların nedenini anlatıyor ve onlarda farkındalık oluşturuyoruz.

Çocuklarda merhamet duygusunun gelişmesi için sokak hayvanları veya evcil hayvanlar en iyi arkadaş olabilirler. Sokak hayvanlarına bir kap yemek verip onların soğukta üşümüş olmalarına üzülmeniz ve bunu sesli dile getirmeniz, çocuğunuzun yarın nasıl davranması gerektiğini belirleyecektir.

Yaşlı ve hasta kişilere karşı yardım yapılması, ihtiyacı olan kişilere karşı hoşgörülü olunması ve insanlara karşı olan yorumlamalarımız çocukların davranışlarını şekillendirmektedir.

Merhamet Nedir Değerler Eğitimi

Merhamet Ne Demek Okul Öncesi

Okul öncesinde olan çocuk, çevresinde olup biteni anlayan, adlandırabilen ve anlatabilen bireydir. Merhametin temelinde sevgi vardır.

Okul öncesi merhamet, değerler eğitimi kapsamında çocuklara

 verilmektedir. Merhamet duygusu gelişen çocukta birçok özellikte gelişmiş demektir. Çocuk çevresine yardım ederek iyilik ve yardımseverlik duygusunu, oyuncaklarını veya kendisine ait bir şeyi paylaşarak hem paylaşma duygusunu hem de bencil olmaması gerektiğini öğrenecektir.

Değerler eğitimi için ayrıca bakınız;  Başakşehir Anaokulları Okul Öncesi Değerler Eğitimi

Çocuğa merhamet nedir gibi soyut bir kavramı açıklamak istiyorsak örneğin; yavru bir kediye neden süt vermemiz gerektiğini, kurumuş bir çiçeğe neden su verilmesi gerektiğini açıklamamız gerekmektedir. Çocuğun güzel ve olması gereken davranışları fark edebilmesi için yaptığımız davranışları açıklamamamız neden ve niçin davrandığımızı anlatmamamız sonrasında da yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlamamız gerekmektedir.

Soru ve görüşleriniz için bizi instagram sayfamızdan takip edebilir, bize mesaj gönderebilirsiniz.