Çocuklarımızı Sağlıklı Beslemek Hiçde Zor Değil

Çocuklarımızı Sağlıklı Beslemek Hiçde Zor Değil

Başakşehir Anaokulu

Çocuklarımızı Sağlıklı Beslemek Hiçde Zor Değil

Sağlıklı beslenme maceram kızım doğduğunda başladı. Doğal ve sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok araştırma yaptım. En doğal ürünleri alacağım üreticileri belirledim. Sonrası emek ve sabır…

Sanırım hepimiz sağlıklı beslenmenin çocuk gelişimine ve hastalıklara karşı olumlu etkisi hakkında bilgiye sahibiz. Tek yapmamız gereken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmek ve kararlı bir şekilde bunları uygulamak.

Bir anne olarak nacizane uyguladığım yöntemler şu şekildedir:

Aşağıdaki yiyecekleri beslenmemizden hiç eksik etmiyoruz:

PROTEINLI BESINLER : mercimek, yoğurt, yumurta, peynir, kinoa …

SAĞLIKLI YAĞLAR: Zeytinyağı, tereyağ, sadeyağ

KARBONHIDRAT: Ceviz, baklagiller, kinoa …

HERTÜRLÜ SEBZE VE MEYVE: Sadece mevsiminde yetiştirilen sebzeleri tüketiyoruz. İlaçsız, doğal tarım yapan ve atalık tohum kullanan üreticileri tercih ediyoruz.

KÜKÜRTLÜ: Soğan, sarımsak, pancar, pazı…

PROBIYOTIK:Yoğurt, turşu…

Kuruyemişler, mevsiminde balık, düzenli su

Uzak durduğumuz en önemli konu şeker. Çocuklara doğal olmayan şekerin verdiği zararları hiç kuşkusuz hepimiz biliyoruz. Zararı bu kadar bilinen şekeri hiç kullanmadım. Şeker bir çok hastalığa neden olmaktadır. Öğrenme, hafıza, dikkat yani beyin sağlığı ve vücut sağlımızı korumak için onları şekerden uzak tutmalıyız.

Şekere alternatif olarak hurma, hurma suyu, bal ve pekmez(pişirmeden). dut ununu kullanıyorum. Kurabiye , kek aklınıza gelecek her türlü tatlıda bu ürünleri kullanıyorum.

Yiyemeceği hiçbir ürünü vücuduna kullanmıyoruz. Doğal yağlar tercih ediyoruz.

Güneşin zararları etkilerinden korunmaya çalışıyoruz. ( Doğal güneş kremi)

Sağlıklı beslenme güçlü bir bağışıklık bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar. Bunun için:

a) VITAMINLER: Doktor kontrolünde vitaminlerimizi eksiksiz tamamlıyoruz. D vitamini, B 12, Omega 3 değerlerimizi düzenli kontrol ediyoruz.

b) DÜZENLI UYKU : Doğduğundan bugüne kadar uyku rutinimizi oluşturduk. Her akşam aynı saatlerde uyuyan kızım sabah 6-7 saatleri arasında uyanır. Gece uyunan uyku çocuklarımızın güçlü bir bağışıklık sistemi olmasına katkı sağlayacaktır.

d) KIMYASAL ÜRÜNLER : Bu ürünleri evimizden uzak tutuyoruz. Bunlar yerine alternatiflerini kendimiz yapıyoruz veya doğal olanlarını kullanıyoruz.

e) GÜÇLÜ BAĞIRSAKLAR: Atalık buğday ile yapılmış ekmekler tercih ediyoruz. Mayalanmış, fermente yiyecekler tüketiyoruz.

f) DOĞAL ÜRÜNLER: Paketli hiçbir ürün kullanmıyoruz. Evimize almıyoruz biz yemediğimiz için çocuğumuza bu konuda örnek oluyoruz.

Sağlıksız atıştırmalıkların yerine sağlıklı alternatifleri yapıyoruz. Çocuğumu yapım sürecine dahil ediyorum. Bu sayede sağlıklı beslenmenin önemini pekiştirmiş oluyoruz.

Sağlıklı ürünleri yapan takip ettiğim sayfalar var. Doğal lolipoptan jelibona kadar herşeyi rahatlıkla evde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gerekli malzemeleri evinizde bulundurmak. Kendim yapamadığım zamanlarda doğal atıştırmalıkları yapan yerler mevcut. Biraz araştırma ile rahatlıkla bulabiliriz.

Şükretmeyi, sevgi dolu bir ortamda koşulsuz sevilmeyi öğretmeye çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olmak (düzenli ormana gitmek), tv, tabletten uzak durmak çocuğumuz için verebileceğimiz en güzel hediyedir.

Unutmayalım alışkanlıkların çoğu çocukluk döneminde kazanılır. Gözümüz gibi baktığımız üşümesin, hasta olmasın diye uğraştığımız çocuklarımız güzel beslenmeyi sonuna kadar hakediyorlar. Onlar bizim en değerlilerimiz ve zararını bildiğimiz ürünler yerine sağlıklı ürünler ile büyütmeye var mısınız? Başakşehir Anaokulu Ritim’de biz varız…

Başakşehir Anaokulları