Kurum Müdürümüz;

Mervenur YILMAZ 1989 yılında İstanbul da doğdu. Ebeveynleri Hatice YILMAZ ve Hüseyin YILMAZ 2000 yılında girişimde bulundukları anaokulunda aslında mesleğinin içinde doğmuş oldu. Çocuklarla vakit geçirmek, onları gözlemlemek lise döneminde Şefkat Koleji Meslek Lisesi Çocuk Gelişim Bölümü’nde ilk mesleki adımlarını atmasına teşvik etti. Görmüş olduğu uygulamalı eğitimlerle teori bilgisini pratiğe dökmekte, gözlem yapmada sahanın içinde olması ona emin adımlarla mesafe kat etti.

Başarıyla tamamladığı lise hayatına İstanbul Aydın Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ile devam etti. 2009 yılında üniversiteye başladığı yıl bir kardeşinin dünyaya gelmesi ve anaokulunda aktif çalışmaları onda anne karnından itibaren beyin gelişimi üzerinde araştırmalar yapması, gözlem yapması, proje üretmesi anlamında yeni ufuklar açtı ve 2010 yılında anne-çocuk kulübü adı altında 24-48 ay ebeveynli bebek eğitimi programları, projeleri geliştirip yönetmesini sağladı.

2015 yılında Psikoloji yüksek lisans programına Üsküdar Üniversitesi’nde başladı. Üniversitenin proje bölümünde proje yazımı ile ilgili eğitimler aldı. 0-6 yaş döneminde mental gelişim, bebek eğitimi, uyku, beslenme, oyun, üstün yetenek, IQ, Montessori, Reggio Emilia, Wladorf uygulamaları, oyun terapisi, Wisc-r, ebevyn danışmanlığı gibi birçok alanda eğitim aldı.

Son yıllarda dünyada başlayan ve yeni akım olan Orman Okulu eğitim modeline ilgi duymasına ilgi duymasıyla birlikte Finlandiya destekli programlarda eğitim sürecine dahil oldu. Değerler eğitiminde aldığı özel eğitimlerle çocuklarda din, değer, özünü bilen dünya insanı gibi konularda yapmış olduğu çalışmalar ve kurduğu ekiple kaynak çalışmaları, uygulama yapma ve gözlemlerle değerlendirme programları oluşturdu.

Neden Ritim
Yapmış olduğumuz özel çalışmalar sonucunda ailesinin de vermiş olduğu destekle Ritim Anaokulu’nun alt yapısı oluştu. İsmini belirlerken ‘0-6 yaş döneminde çocukların doğa ile iç içe ritmik, gündelik yaşam içerisinde hayatı öğrenme’ felsefesini öne çıkarmak istedik. Birçok eğitim metodu, felsefeyi kendi kültürümüz ve evrensel değerlerle harmanlayarak ÖDAÇ (Özgüvenle Dünyaya Açılan Çocuk) Programını geliştirdik. 2019-2020 yılı eğitim-öğretim döneminde açtığı kurumla bütün bu çalışmaları hayata geçirmeye başladı.

Farkımız
Tüm bu heyecanlı çalışmalarla birlikte Başakşehir Anaokulları arasında bir farklılık oluşturarak çocukların okula başlama sürecinde ilk günden sınıfa girmeleri veya ebeveynlerin çocuklarını okula bırakıp ayrılmalarını uygun bulmadığımız için ‘güvenli bağlanma’ mottosuyla aşamalı bir oryantasyon programı oluşturdu. Hem oryantasyon hem de rehberlik servisinde aktif kullanılmak üzere çocukların en iyi bildiği ve kendilerini en iyi ifade edebildikleri oyun yöntemini kullanacakları özel bir oda tasarlandı.